preskočiť navigáciu klávesové skratky hlavná stránka , aktuálne oznamy , mapa stránok , mapa webového sídla , kontakt , dokumenty školy , fotogaléria , prijímacie konanie , prehlásenie o prístupnosti , rozvrhy učiteľov, žiakov a miestností , úspechy , webmail pre zamestnancov a žiakov školy ,
   

Pýtate sa, komu sa chce posledný týždeň v školskom roku zaoberať chémiou?      Kvinte!

Bol piatok 22.6. 2018 a žiaci kvinty riešili v laboratóriu na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE chemický rébus - konkrétne identifikáciu neznámeho kovu na základe stanovenia jeho molárnej hmotnosti. Princípom úlohy bolo postavenie kovov v elektrochemickom rade napätia. 

Druhá časť bola venovaná práci s plynmi. Nezabudnuteľný zážitok poskytol experiment, pri ktorom žiaci vdychovali hélium - to sa mužské hlasy menili na uvrešťané ženské. Väčšia zábava ale bola, keď vdychovali SF6 - ten spôsobil zmenu opačnú - hlasy boli hlboké.

Ako bonus nám pani docentka Fedoročková ukázala "pranie špinavých peňazí" a následné postriebrenie mincí. Gálium tiež ešte nikto z nás doteraz netavil v dlani...

Chceme poďakovať pani Doc. RNDr. Alene Fedoročkovej, PhD. a celému jej tímu za milé privítanie a za to, že pre nás pripravili toto zaujímavé experimentálne cvičenie. Zároveň veríme v rovnako vydarenú spoluprácu aj v nasledujúcom školskom roku.

Kvinta sa hlási, kto sa pridá?

uvod

experiment1

experiment2

experiment3

praca s plynmi1

praca s plynmi2


rozvrh   webmail    kontakt   Facebook 55. výročie GJAR   mapa webu   prehlásenie o prístupnosti  
© 2013 Gymnázium Jána Adama Raymana, Prešov
Správca obsahu a technický prevádzkovateľ webového sídla: Gymnázium Jána Adama Raymana